Małżeństwo

Małżeństwo jest drugim sakramentem przyjmowanym w służbie wspólnoty Kościoła – by go tworzyć zgodnie z zamysłem Stwórcy. Wbrew obiegowej opinii sakramentu tego nie udziela kapłan, ale udzielającymi go są sami narzeczeni, którzy wypowiadają formułę przysięgi małżeńskiej. Sakrament małżeństwa mogą zawrzeć osoby, które nie pozostają w ważnym sakramentalnym związku małżeńskim tzn. nie zawarły sakramentu małżeństwa wcześniej.

Chcąc zawrzeć związek małżeński należy przyjść do kancelarii parafialnej około 2 miesięcy przed planowaną uroczystością w celu uzgodnienia spraw formalnych. Odpowiednio wcześniej należy zgłosić w parafii chęć zawarcia związku w celu zapisania daty i godziny planowanej uroczystości.

Do kancelarii należy dostarczyć około 2 miesięcy przed ślubem:

• jeżeli obie strony nie zamieszkują terenu naszej parafii zgodę proboszcza parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego na odbycie przygotowania przedmałżeńskiego i udzielenie sakramentu w naszej parafii lub licencję do udzielenie tego sakramentu w naszej parafii;
  • dokument z Urzędu Stanu Cywilnego w trzech kopiach, który poświadcza zdolność do zawarcia związku małżeńskiego (jeżeli chodzi o małżeństwo konkordatowe tzn. ze skutkami cywilnymi);
  • akt chrztu świętego nie starszy niż 3 miesiące od daty planowanego ślubu – jeżeli strony lub jedna ze stron zostały ochrzczone w innej parafii niż parafia ślubu;
  • dane dotyczące świadków małżeństwa;
  • zaświadczenie o ukończonej katechizacji;
  • zaświadczenie o ukończeniu przygotowania przedmałżeńskiego;

Gdzie jest oczyszczenie, tam też jest i oświecenie.

św. Grzegorz z Nazjanzu